روشی جالب برای تمیز نگه داشتن منزل در 20 دقیقه ,

menuordersearch
brlian.ir
۱۳۹۶/۶/۲۴ جمعه
(0)
(0)
روشی جالب برای تمیز نگه داشتن منزل در 20 دقیقه
روشی جالب برای تمیز نگه داشتن منزل در 20 دقیقه
مهم نیست که خانه تان چقدر نامرتب و کثیف به نظر برسد، اگر یک سیستم برای خودتان داشته باشید تمیز کردن آن کاری ندارد.
 هیچ حسی بدتر از این نیست که دور و بر خانه تان را نگاه کنید و ببینید که مثل زباله دانی کثیف و نامنظم است و مادر و پدر شوهرتان هم چند دقیقه ای است که پشت در خانه اند و منتظرند که در را برایشان باز کنید. مادر شوهر و پدرشوهر من آدم های فوق العاده ای هستند و همیشه هوایم را دارند اما با اینحال دوست ندارم وقتی که به خانه ام می آیند، خانه ام نامرتب و کثیف باشد. بعضی از آدم ها ذاتاً تمیز و مرتب هستند  و خانه هایشان هم همیشه از تمیزی برق می زند. اما من جزء این دسته افراد نیستم. با داشتن سه بچه زندگی واقعاً پرمشغله ای دارم. پس اگر من بتوانم فقط با 20 دقیقه در روز وقت گذاشتن خانه ام را تمیز نگه دارم، پس شما هم می توانید!

اول از همه اینکه، به هیچ وجه نمی توانید همه خانه را در 20 دقیقه تمیز کنید. مهم نیست که خانه تان چقدر نامرتب و کثیف به نظر برسد، اگر یک سیستم برای خودتان داشته باشید تمیز کردن آن کاری ندارد. اول با کارهای بزرگ وآسان شروع کنید. آشپزخانه و دستشویی/حمام دو جایی هستند که بیشتر از بقیه جاها باعث می شوند که خانه تان کثیف به نظر برسد پس با مرتب کردن این دو جا شروع کنید. من معمولاً این دو جا را با هم تمیز می کنم چون از وسائل شوینده یکسانی برای تمیز کردن آن استفاده می شود. همه لباسهای کثیف و حوله های مرطوب را برداشته و داخل ماشین لباسشویی بیندازید. سطل های زباله را خالی کرده و حوله های دستی را تعویض کنید. همه ظرف های را بشویید تا سینک آشپزخانه تان کاملاً خالی شود. روی همه کانترها را خالی کنید. وان حمام را بشویید. با تمیز کردن دستشویی و آشپزخانه، خانه تان خیلی تمیزتر به نظر خواهد رسید. آخر کار کف هر دو جا را خوب طی بکشید.

وقتی آشپزخانه تان تمیز باشد، تمیز کردن بقیه خانه راحت تر می شود. همه تخت خواب ها را مرتب کنید، لباسهای کثیف را از اتاقها جمع آوری کنید و کف اتاق ها را از اشیاء متفرقه خالی کنید. اگر می بینید وسائل اضافی زیاد دارید از شر آنها خلاص شوید. خیلی وقت ها نمی دانید که بهتر است چه چیزهایی را نگه دارید و چه چیزهایی را دور بریزید. اما امروز وقتش رسیده که اینکار را بکنید.

وقتی خانه تان تمیز شود، خیلی راحت تر می توانید فقط با چند دقیقه در روز آنرا تمیز نگه دارید. فقط کافی است که یک برنامه برای خودتان داشته باشید. من کارم به صورتی است که می توانم آنرا در خانه انجام دهم اما اگر شما مجبورید که سر کار بروید، مشکلی نیست باز هم می توانید همیشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید. اولین چیزی که باید درمورد آن تصمیم بگیرید این است که هر روز چه کارهایی باید انجام دهید. برای خودتان اولویت بندی کنید. هر روز بلافاصله بعد از بلند شدن از خواب، تختتان را مرتب کنید. هیچوقت نگذارید که ظرف ها در ظرفشویی تلنبار شود. یا بلافاصله آنها را بشویید یا در ماشین ظرفشویی بگذارید. وقتی کارتان با سینک دستشویی تمام شد همانجا آنرا تمیز کنید. اگر این کارهای کوچک برایتان به شکل عادت درآید لازم نیست هر بار مفصل خانه را تمیز کنید.

بعد کارهایی را که باید هر چند روز یکبار انجام شود را مشخص کنید. مثلاً جارو کشیدن را می توانید دوشنبه ها و چهارشنبه ها انجام دهید و طی کشیدن کف آشپزخانه را روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه. رمز کار این است که هر روز فقط یک کار بزرگ برای انجام دادن داشته باشید. بقیه کارها باید فقط خرده کاری باشند. برای اینکه سیستم نظافت 20 دقیقه ای خوب عمل کند، باید بتوانید در تمیز کاری سریع شوید. اگر هر کثیفی را همان لحظه تمیز نکنید، روی هم جمع شده و تمیز کردن آن سخت می شود. برای تمیز کردن روی کانترها لازم نیست تا تمام شدن شام صبر کنید. وقتی منتظر هستید که مایکروفر کار گرم کردن را تمام کند، شما روی کانترها را تمیز کنید. صحبت از مایکروفر شد، آن را هم بعد از هربار استفاده تمیز کنید تا یکباره اینقدر کثیف نشود که یک ساعت از وقتتان را بگیرد. اگر چیزی را می بینید که مال اتاق خواب است اما در اتاق نشیمن افتاده، همان موقع آنرا به سر جایش برگردانید.

نکته بعدی این است که باید برای کارها اولویت بندی داشته باشید. اگر مهمان دعوت کرده اید، مطمئناً یک سینک پر از ظرف کثیف بیشتر توی ذوقش می خورد تا روزنامه ای که روی میز نشیمن افتاده است. در چنین مواقعی باید اول چیزهایی که جلوی چشم است را بردارید.

نکته آخر اینکه واگذار کردن بعضی کارها به دیگران را فراموش نکنید. به احتمال زیاد شما تنها در خانه زندگی نمی کنید. باید طوری برنامه ریزی کنید که همه افراد در تمیز کردن خانه به شما کمک کنند. حتی پسربچه 6 ساله تان هم می تواند با مرتب کردن تخت خوابش و جمع و جور کردن اسباب بازی ها کمک کند. بچه های بزرگتر می توانند برایتان دستگاه ظرفشویی را خالی کنند و بعد از تمام شدن شام میز را جمع کنند. حتی اگر لازم باشد می توانند جاروبرقی هم بکشند. اگر نیاز داشتید حتماً از آنها کمک بگیرید. شاید چندان به کمک کردن راغب نباشند اما با کمک گرفتن از آنها می توانید عادتی را در آنها پایه ریزی کنید که تا آخر عمر با آنها می ماند.

هنوز باید روی این تکنیک 20 دقیقه ای کار کنید. مطمئناً یک کار هست که انجام آن خیلی برایتان غذاب آور است. برای من شستشوی لباس هاست. مسئله ای نیست انجامش دهم اما از این کار خوشم نمی آید. برای اینکه خانه تان مرتب باشد نباید حتماً از تمیزی برق بزند. یادتان باشد که باید یکبار خانه تان را حسابی تمیز کنید تا بعد با مرتب کردن های 20 دقیقه ای بتوانید آن تمیزی را حفظ کنید. اگر نکاتی که برایتان گفتم را رعایت کنید مطمئن باشید که همیشه خانه ای تمیز و مرتب خواهید داشت.
telegramgoogle
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

telegraminstagram
logo

دفتر برلیان
یزد میدان مجاهدین ابتدای خیابان امام پاساژ جواهر بازار سوم
برلیان
تماس
09132593774
035-36265416